Letenky do Izraela

Izrael s rozlohou 22 145 km² a viac ako 9 miliónmi obyvateľov je fascinujúca a rozmanitá krajina, ktorá vás nadchne svojou bohatou históriou a kultúrou. Krajina, v ktorej sa spájajú staroveké pamiatky s moderným životom, je domovom posvätných miest judaizmu, kresťanstva a islamu. Izrael je tiež technologickým lídrom, ktorý kladie veľký dôraz na výskum a vývoj, čo z neho robí jednu z najprogresívnejších krajín na svete. Krajina ponúka širokú škálu prírodných krás, od skalnatých púští cez zelené údolia až po nádherné pláže Stredozemného a Červeného mora. Preskúmajte historický Jeruzalem, moderný Tel Aviv alebo svetový unikát Mŕtve more.

Izrael

Lacné letenky do Izraela

Prečo ísť do Izraela

Izrael, známy ako "Svätá zem", leží na území, kde sa formovali myšlienkové základy ľudskej civilizácie. Láka pamiatkami, ktoré odkazujú na korene judaizmu, kresťanstva a islamu. Bolo by však veľkou chybou opisovať Izrael len ako pútnické miesto. Známe izraelské príslovie "Tel Aviv sa zabáva, Jeruzalem sa modlí a Haifa pracuje" dokonale vystihuje atmosféru krajiny; Izrael charakterizujú kontrasty.

Kontrasty sa týkajú nielen spôsobu života, ale aj miestnej prírody. Izrael je malá krajina, v ktorej nájdete Negevskú púšť, horské hrebene Galiley, Karmel či Golany, údolie Jordánu, ktoré je súčasťou Veľkej priekopovej prepadliny, rieku Jordán, Galilejské jazero, Mŕtve more a jedinečné erodované kráterové útvary Machtešim. Teplota vzduchu v Izraeli kolíše najmä v zime, keď v horských oblastiach (vrátane Jeruzalema) zvyčajne sneží, zatiaľ čo v pobrežných mestách prevláda stredomorské podnebie.

 • Historický význam
  Izrael je kolískou civilizácie, plnou historických a náboženských pamiatok, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta.
 • Geografia
  Izrael ponúka neuveriteľné prírodné pamiatky a dobrodružstvá - od Mŕtveho mora cez púšte až po zelené pláne.
 • Náboženstvo
  Tisíce rokov vojen o sväté mesto Jeruzalem rozdelili mesto na tri časti - židovskú, kresťanskú a moslimskú.

Tipy na výlety v Izraeli 

 • Starobylý Jeruzalem
  Preskúmajte sväté miesta troch veľkých náboženstiev a pozrite si pôsobivé historické pamiatky v tejto jedinečnej a duchovnej metropole.
 • Mŕtve more a Masada
  Navštívte majestátnu pevnosť Masada a potom sa vyberte k Mŕtvemu moru, ktoré je známe svojou liečivou soľou a schopnosťou udržať vás na hladine.
 • Negevská púšť
  Vydajte sa na ťavie safari, preskúmajte úchvatné geologické útvary a počkajte na nezabudnuteľný východ slnka v Negevskej púšti.

Leteckí dopravcovia obsluhujúci Izrael

Medzi známe letecké spoločnosti ponúkajúce lety do Izraela patria El Al, ktorá je národnou leteckou spoločnosťou Izraela, Wizzair, Ryanair, Lufthansa, British Airways a mnohé ďalšie. Slovensko má tradične veľmi dobré vzťahy s Izraelom, a preto ponúka priame lety do Tel Avivu, napríklad České aerolínie, ktoré sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí uprednostňujú pohodlný a bezproblémový let. Vďaka tejto širokej ponuke je ľahké nájsť lety do Izraela, ktoré vyhovujú vašim preferenciám a rozpočtu.

Izrael je ľahko dostupný z mnohých európskych miest. Zo Slovenska môžete letieť priamo z Prahy. Medzi ďalšie obľúbené odletové miesta patria Londýn, Paríž, Frankfurt, Rím, Amsterdam a Varšava. Ponuka letov je pestrá a flexibilná, s mnohými možnosťami pre rôzne typy cestujúcich.

Hlavnými vstupnými bránami pre leteckých cestujúcich sú letisko Ben Gurion v Tel Avive a letisko Ramon v Eilate. Letisko Ben Gurion je najrušnejšie a najväčšie letisko v krajine a smeruje sem väčšina medzinárodných letov. Ramon slúži najmä ako vstupný bod do južnej časti Izraela alebo pre vnútroštátne lety.

Počasie a podnebie v Izraeli

Hoci v lete (júl a august) môžu byť v niektorých oblastiach teploty naozaj neznesiteľne vysoké, na mnohých miestach, ako je Jeruzalem alebo Haifa, je v týchto mesiacoch príjemnejšie. Zima (december - február) prináša chladnejšie a vlhkejšie počasie, ale stále príjemné teploty na dovolenku. Jar a jeseň sú ideálne na návštevu s miernym a príjemným podnebím.

Ak chcete zažiť gastronomické nebo - Izrael je tou správnou voľbou. Izraelské jedlá obsahujú prvky stredomorskej aj arabskej kuchyne. Takmer 90 % židovských Izraelčanov dbá na to, aby jedlá, ktoré pripravujú, boli v súlade s pravidlami ich viery. Dostanete teda varené hovädzie, baranie alebo kozie mäso (ale zabudnite na krvavé steaky), kačacie, kuracie, husacie alebo holubie mäso a len tie vodné živočíchy, ktoré majú plutvy a šupiny. Ďalším prísnym pravidlom je vylúčenie kombinácií mäsa a mlieka. To však neuberá na chutnosti jedál. Orientálne prísady ako škorica, mäta, koriander, sezam, med, datle, pomaranče, hrozno alebo ružový olej dodávajú jedlám nezameniteľnú chuť. A ktoré jedlá musíte vyskúšať - napríklad humus, tahini, baba ghanoush, kebab, falafel, shawarma, kuskus, lebane alebo šťavnatý jahňací burger.

Vedeli ste, že

 • V júni 1942 bola v kibuci Tirat Tzvi v severnom Izraeli nameraná najvyššia teplota v celej Ázii 54 °C.
 • Najstarší cintorín na svete sa nachádza na Olivovej hore, je to židovský cintorín.
 • Najväčší kráterový útvar, nazývaný Machtešim, sa nachádza v Negevskej púšti a je až 40 km dlhý a 10 km široký.
 • Okrem toho sú visuté záhrady na hore Karmel (nachádzajú sa neďaleko mesta Haifa), ktoré pozostávajú z približne 90 terás, svätyňou bahájov - korene tohto náboženstva siahajú až do Perzie.
 • Pevnosť Masada bola postavená v roku 43 pred n. l. a ponúka jeden z najkrajších výhľadov na Mŕtve more.
 • V Mŕtvom mori je 340 gramov soli na 1 liter vody, preto jeho hustota pripomína skôr opaľovací krém.
 • Jeruzalem je azda jediným miestom na svete, kde sa na niekoľkých metroch štvorcových nachádza najposvätnejšie miesto židovského sveta - Múr nárekov, najposvätnejšie miesto kresťanského sveta - Chrám Božieho hrobu a jedno z najposvätnejších miest moslimského sveta - Skalný dóm. Jediné miesto na svete, kde sú judaizmus, kresťanstvo a islam tak blízko a zároveň tak ďaleko.
 • Tel Aviv je druhé najväčšie a najmodernejšie mesto Izraela, ktoré zaberá 14 km dlhý pás pozdĺž Stredozemného mora.
 • Vodopády, jazierka, skaly, gazely, šakaly či orly, to všetko na jednom mieste nájdete v národnom parku Yahudiya. O vybranej trase by ste sa však mali vždy poradiť so strážcami parku.
 • Izraelská pohostinnosť je základnou povahovou črtou ľudí - nechajte sa miestnymi obyvateľmi pozvať na čaj a nejaké gastronomické špeciality.