Letenky na Srí Lanku

Srí Lanka, oficiálne Srílanská demokratická socialistická republika, je ostrovná krajina v juhovýchodnej Ázii. Má bohatú históriu, ktorá siaha tisíce rokov do minulosti. Hlavným mestom je Kolombo, hoci administratívne funkcie sídlia v neďalekom meste Sri Jayawardenepura Kotte. Krajina má rozlohu približne 65 610 km2 a žije v nej približne 22 miliónov obyvateľov, ktorí hovoria niekoľkými jazykmi, pričom úradnými jazykmi sú sinhálčina a tamilčina. Srí Lanka je známa svojou značnou biodiverzitou, vysokými horami, nádhernými plážami a množstvom vzácnych a ohrozených druhov, ktoré môžete objaviť počas safari výletu.

 

srilanka

Lacné letenky na Srí Lanku

Prečo ísť na Srí Lanku

Ostrov sa nachádza blízko rovníka a dni sú takmer rovnako dlhé ako noci. Krajina je prevažne nížinatá, ale južnú časť ostrova tvorí vysočina, kde sa najvyššia hora Piduratalagala (Mount Pedro) pýši výškou 2 524 metrov nad morom a kde voda padá z výšky 241 metrov z Bambarakanda Ella, šiesteho najvyššieho vodopádu na svete. V tejto oblasti, v okolí mesta Nuwara Eliya, sa pestuje slávny cejlónsky čaj. Srí Lanka však nepoteší oko len nekonečnou zeleňou, ale umožní vám nahliadnuť aj do sveta pod hladinou mora v národných podmorských parkoch v okolí dedín Unawatuna a Hikkaduwa.

Obyvateľstvo Srí Lanky tvoria najmä Sinhálci a srílanskí Tamilovia, preto sú úradnými jazykmi sinhálčina a tamilčina. Obyvatelia Srí Lanky sú veľmi nábožensky založení, stretnete tu najmä budhistov, hinduistov, potom moslimov a kresťanov. Srílanská demokratická socialistická republika je rovnako ako India krajinou Spoločenstva národov.

 • Geografia
  Srí Lanka sa môže pochváliť nádhernými plážami, vysokými horami, hustou džungľou a rozsiahlymi čajovými plantážami.
 • Príroda
  Národné parky a rezervácie, ako napríklad Yala, ponúkajú vzrušujúce safari s leopardmi, slonmi a inými zvieratami.
 • Kultúrne pamiatky
  Srí Lanka má bohatú históriu s majestátnymi chrámami, impozantnými pevnosťami a starobylými kráľovskými mestami, ako je Polonnaruwa.

Tipy na výlety na Srí Lance

 • Navštívte Galle
  Historické mesto s krásnou pevnosťou, koloniálnou a architektonickou architektúrou. Ponorte sa do atmosféry tohto jedinečného miesta.
 • Plavba po rieke Madu Ganga
  Preskúmajte mangrovové lesy, spoznajte miestnu faunu a navštívte osady nachádzajúce sa pozdĺž tejto malebnej rieky.
 • Vystúpte na Adamov vrch
  Svätá hora, na ktorú putujú ľudia z celého sveta. Cesta na vrchol pri východe slnka poskytuje úchvatný zážitok.

Leteckí dopravcovia obsluhujúci Srí Lanku

Medzi obľúbené letecké spoločnosti ponúkajúce letenky na Srí Lanku patria Emirates, Qatar Airways, Turkish Airlines a British Airways, ktoré poskytujú spojenia cez svoje hlavné uzly, ako sú Dubaj, Dauha, Istanbul a Londýn. Okrem toho ponúka lety do tejto obľúbenej destinácie aj niekoľko sezónnych charterových spoločností a pravidelných leteckých spoločností. V súčasnosti žiadny domáci dopravca neponúka priame lety na Srí Lanku, ale môžete využiť prestupné lety prostredníctvom iných európskych leteckých spoločností.

Lety na Srí Lanku sú dostupné z väčšiny hlavných európskych letísk vrátane Londýna, Paríža, Frankfurtu, Amsterdamu a mnohých ďalších. Zo Slovenska sú lety na Srí Lanku bez medzipristátia, alebo sa vyberte na letisko vo Frankfurte, odkiaľ môžete letieť priamo na Srí Lanku.

Medzinárodné letisko Bandaranaike v Kolombe je hlavným vstupným bodom pre zahraničných návštevníkov Srí Lanky. Toto letisko slúži ako hlavný uzol pre mnohé medzinárodné lety. Medzinárodné lety prijímajú aj ďalšie letiská, napríklad medzinárodné letisko Mattala Rajapaksa.

Počasie a podnebie na Srí Lance

Väčšina oblastí na západnom a južnom pobreží vrátane hlavného mesta Kolombo má obdobie sucha od decembra do marca a obdobie dažďov od apríla do júna. Na východnom pobreží je obdobie sucha zvyčajne od mája do septembra a obdobie dažďov od októbra do januára. Srí Lanka vo všeobecnosti ponúka teplé a vlhké počasie počas celého roka s priemernou teplotou okolo 27 °C. Ideálne obdobie na návštevu západného a južného pobrežia je od decembra do marca, zatiaľ čo východné pobrežie je najlepšie navštíviť od mája do septembra.

Miesta, ktoré musíte navštíviť

 • Národný park Udavattekelle
 • Skalný masív Sigiria (Levia skala)
 • Nuvara Elija, tzv. mesto svetla
 • Hortonské planiny
 • horské mesto Haputale
 • horské mesto Ella a vodopády Rawana Ella
 • sväté miesto Karagama
 • prístavné mesto Galle
 • bývalé kráľovské mesto Kandy alebo Anuradhapura
 • chrám Mihintale