Lety do Chorvátska

Letenky do Chorvátska

Chorvátsko, oficiálne Chorvátska republika, je krajina nachádzajúca sa v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Má viac ako 4 milióny obyvateľov a jeho hlavným mestom je Záhreb. Je to parlamentná demokracia s prezidentským systémom. Úradným jazykom je chorvátčina a menou euro. Chorvátsko má rozmanitý terén s rovinami, stredomorským pobrežím a mnohými ostrovmi. Do EÚ vstúpilo v roku 2013. Historicky bolo pod vplyvom rímskej, byzantskej, uhorskej a rakúskej ríše.

Prečo ísť do Chorvátska

Jadran každoročne láka státisíce Čechov. Čakajú na vás krásne pláže, historické mestá, ale aj úžasná príroda. Na svoje si prídu aj fanúšikovia kultového seriálu Hra o tróny. Nie nadarmo je krajina obmývaná Jadranským morom najobľúbenejšou destináciou českých turistov. Chorvátsko je veľmi rozmanitá krajina, v ktorej okrem nádherných pláží nájdete aj krásnu prírodu, históriu a kultúru. Prírodným bohatstvom Chorvátska sú národné parky, ktorých je celkom 8 - Plitvické jazerá, Krka, Paklenica, Risnjak, Mljet, Kornati, Brijuni a Severný Velebit.

Dubrovnik

Dubrovník, takzvaná "perla Jadranu", je svetoznámy vďaka svojmu historickému centru a zachovalým hradbám.

Plitvické jazerá

So svojimi kaskádovitými jazerami a vodopádmi sú jedným z najnavštevovanejších prírodných parkov v Európe.

Dovolenkový raj

Krásne chorvátske pláže, najmä na Makarskej riviére, sa považujú za jedny z najlepších v Stredomorí.

Tipy na výlety v destinácii

Split

Split bol kedysi rímskym mestom a miestny Diokleciánov palác v centre mesta vás prenesie do čias cisárov.

Hvar

Hvar, ostrov plný slnka s nádhernými plážami, je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií.

Omiš

Pirátska zátoka priamo oproti ostrovu Brač je skvelým miestom na spoznávanie Dalmácie a jej pláží.

Leteckí dopravcovia obsluhujúci destináciu

Na letnú sezónu 2021 oznámili spustenie priamych letov z Prahy spoločnosti Smartwings (lety z Prahy do Dubrovníka a lety z Prahy do Splitu), Croatia Airlines (lety z Prahy do Splitu) a Ryanair (lety z Prahy do Zadaru). Z Viedne môžete letieť so spoločnosťami Ryanair (lety z Viedne do Puly, lety z Viedne do Zadaru a lety z Viedne do Dubrovníka), Air Serbia (lety z Viedne do Dubrovníka) a Croatia Airlines (lety z Viedne do Dubrovníka).

V spoločnosti Ryanair si všetci cestujúci môžu vziať na palubu batožinu s rozmermi 40x20x25 cm, ktorá je súčasťou ceny letenky. Ďalšiu batožinu je potrebné zakúpiť.

V cene letenky spoločnosti Croatia Airlines je príručná batožina s rozmermi 55 x 40 x 20 cm s hmotnostným limitom do 8 kg a menšia batožina, napríklad notebook alebo kabelka. Odbavenú batožinu je potrebné si zakúpiť.

V prípade spoločnosti Smartwings závisí od zakúpeného balíka/letenky. Všetky letenky zahŕňajú aspoň jednu príručnú batožinu s hmotnostným limitom do 8 kg. Informácie o batožine nájdete počas rezervácie letenky, kde si môžete vybrať pre vás ideálny balík.

Letisko odkiaľ

Z českých letísk môžete na odlet do Chorvátska využiť Letisko Václava Havla v Prahe. Môžete si tu rezervovať letenky na priame lety a približne za 1,5 hodiny pristanete na brehu Jadranu. Lety z Brna do Chorvátska a z Ostravy do Chorvátska v súčasnosti nie sú v ponuke a žiadna letecká spoločnosť neoznámila spustenie týchto liniek. Zo zahraničných letísk naši klienti často využívajú lety z Viedne do Chorvátska. Ostatné letiská v Európe nie sú na cesty do Chorvátska veľmi využívané. Ak o ne máte záujem, náš jedinečný vyhľadávač letov vám ich ponúkne, stačí do formulára zadať letisko, ktoré chcete využiť na odlet.

Letisko kam

Chorvátsko je doslova posiate letiskami, nájdete tu 8 medzinárodných letísk. Najobľúbenejšie letiská, ktoré využívajú českí turisti, sú

Letisko Dubrovník - nájdete ho približne 20 km od centra Dubrovníka, kam sa dostanete miestnou autobusovou dopravou Atlas Croatia. Mesto je zapísané na zozname UNESCO. Jeho opevnenie poznáte z kultového seriálu Hra o tróny, kde sa premenilo na Kráľovo prístavisko.

Letisko Pula - letisko v južnej časti Istrie. Pula je prístavné mesto, ktoré je plné nespočetných historických budov a nachádza sa približne 8 km od letiska. Obľúbeným letoviskom, ktoré navštevujú českí cestovatelia, ktorí pristávajú na letisku, je Medulin, ktorý je vzdialený približne 15 kilometrov. Na cestu z letiska pravdepodobne využijete niektorú z autobusových liniek. Najnižšie ceny lístkov sú za klasickú verejnú dopravu, ktorá vás odvezie do centra Puly na autobusovú stanicu. Letisko Pula prevádzkuje vlastnú kyvadlovú dopravu do centra Puly, cena lístka môže byť až dvojnásobná oproti verejnej doprave. Ak nemierite priamo do Puly, ale do blízkeho letoviska, určite môžete využiť autobusy Fils.

Letisko Split - nachádza sa približne 25 km od centra Splitu, ktorý je známy svojimi kľukatými uličkami, nespočetnými pamiatkami a krištáľovo čistým morom Chorvátskej riviéry. V blízkosti sa nachádza aj národný park Krka. Z letiska môžete využiť klasickú verejnú dopravu, ktorá vás odvezie do centra Splitu alebo do prímorského letoviska Trogir. Z letiska premávajú aj expresné autobusy Pleso Prijevoz.

Letisko Zadar - Letisko sa nachádza približne 11 kilometrov od centra Zadaru. Na cestovanie z letiska môžete využiť autobusy Liburnija Zadar. Ak nemáte ubytovanie priamo v Zadare, odporúčame vám dohodnúť si transfer z letiska priamo s hotelom, v ktorom budete ubytovaní. Pred letiskovou halou sa nachádza stanovište taxíkov.

Letisko Franjo Tuđman, Záhreb - je najväčším letiskom v Chorvátsku a nájdete ho približne 10 km od hlavného mesta Záhreb. Na cestu z letiska môžete použiť expresné autobusy Pleso Prijevoz alebo prímestskú hromadnú dopravu. Ďalšou možnosťou je použiť taxík, ale počítajte s vyššou cenou. Záhreb je uzlom železničnej a autobusovej dopravy v Chorvátsku. Ak chcete cestovať po celom Chorvátsku, Záhreb je ideálnym miestom na začatie cesty.

Počasie a podnebie v cieľovej destinácii

Chorvátsko má stredomorské pobrežné podnebie s teplými, suchými letami a miernymi, vlhkými zimami. Vo vnútrozemí je kontinentálne podnebie s chladnejšími zimami a teplými letami. Ideálne obdobie na návštevu je od mája do septembra, keď teploty dosahujú 25-30 °C. Zimy sú mierne, najmä na pobreží.