Lety na Cyprus

Letenky na Cyprus

Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori a leží na jeho východnom konci, v blízkosti Turecka a Sýrie. Má dve hlavné časti: grécku na juhu a tureckú na severe, pričom hlavné mesto Nikózia je rozdelené medzi obe strany. Úradnými jazykmi sú gréčtina a turečtina. Vďaka svojej bohatej histórii je Cyprus domovom mnohých archeologických nálezísk, chrámov a pevností. Ekonomika ostrova je založená najmä na cestovnom ruchu.

Prečo ísť na Cyprus

Leťte s nami na ostrov slnka, ktoré tu svieti v priemere 300 dní v roku. Milovníci vody sa môžu tešiť na najkrajšie pláže Európy. Vychutnajte si záliv Petra tou Romiu s Afroditinou plážou, kde sa narodila bohyňa lásky a krásy Afrodita, alebo sa vyberte na pláže v okolí bývalej rybárskej dediny Ayia Napa. Zamilujete si pláže Golden Beach, Makronissos, Nissi, Vathia Gonia, Pernera, Katsarga, Pantahou, Glyki Nero alebo Kermia. Na svoje si však prídu aj milovníci histórie. Tri pamiatky sú zapísané na zozname UNESCO. Sú to maľované kostolíky v Troodose, archeologické vykopávky v Pafose a prehistorická neolitická osada Choirokoitia. Antické mesto Salamis alebo hlavné mesto Nikózia tiež nemožno vynechať. Ak dávate prednosť prírode a turistike, vydajte sa do pohoria Troodos, kde na vás čaká nedotknutá príroda, majestátne hory, husté lesy a dokonca aj kláštor Kykkos s byzantským múzeom. Cyprus je miesto, ktoré vás určite očarí.

Pláže

Cyprus je obklopený plážami. Letoviská ako Nissi Beach patria medzi najkrajšie v Európe.

História

Nájdete tu množstvo archeologických nálezísk vrátane starovekých chrámov, gréckych divadiel a rímskych víl.

Gastronómia

Meze, halloumi a kleftiko sú len niektoré z tradičných pochúťok, ktoré musíte ochutnať.

Tipy na výlety v destinácii

Pafos

Navštívte starobylé mesto Pafos, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Troodos

Vydajte sa do pohoria Troodos a preskúmajte tradičné cyperské dediny a kláštory.

Národný park Akamas

Pre milovníkov prírody je národný park Akamas ideálnym miestom na turistiku a objavovanie.

Leteckí dopravcovia obsluhujúci destináciu

Pri ceste na Cyprus si nezabudnite zmeniť hodinky o hodinu dopredu. Cyprus sa nachádza v inom časovom pásme ako Slovensko. Naši klienti si najčastejšie vyberajú let z Prahy na Cyprus, odkiaľ môžete letieť do Larnaky so spoločnosťou Cyprus Airways alebo Wizz Air. Obľúbené sú aj lety z Viedne na Cyprus, odkiaľ môžete letieť do Pafosu so spoločnosťou Ryanair alebo do Larnaky so spoločnosťami Ryanair, Austrian Airlines alebo Lufthansa. Využiť môžete aj ďalšie lety z Nemecka, napríklad z Mníchova so spoločnosťou Lufthansa, z Frankfurtu so spoločnosťou Condor alebo Lufthansa alebo z Berlína so spoločnosťou easyJet alebo Ryanair. Z Poľska môžete využiť lety z Katovíc a Krakova so spoločnosťou Ryanair. Ak chcete letieť do severnej časti Cypru na letisko Ercan, musíte letieť s prestupom v Turecku. Ideálne spojenie z väčšiny európskych letísk ponúka turecká národná letecká spoločnosť Turkish Airlines.

Letisko odkiaľ

Miesto, odkiaľ letíte na Cyprus, môže mať vplyv na cenu vašej letenky, ale aj na ponúkanú cenu letenky. Ak hľadáte najlacnejšie letenky, nastavte si náš jedinečný vyhľadávač výhodných leteniek s odletmi nielen z Prahy, ale aj z letísk v okolitých štátoch. Na letisko sa môžete dostať autobusmi a vlakmi RegioJet. Najobľúbenejšou voľbou našich klientov sú lety z Prahy na Cyprus. Lety z Ostravy na Cyprus a lety z Brna na Cyprus bohužiaľ nie sú v ponuke a žiadna letecká spoločnosť neoznámila spustenie týchto liniek po pandante. Populárne sú aj lety z Viedne na Cyprus. Môžete však letieť aj z Nemecka, napríklad ponúkame lety z Frankfurtu na Cyprus, lety z Mníchova na Cyprus alebo lety z Berlína na Cyprus. Ak máte bližšie k našim východným susedom, môžete letieť z Poľska, pričom obľúbené sú lety z Krakova na Cyprus a lety z Katovíc na Cyprus.

Letisko kam

Na Cypre môžete pristáť na ktoromkoľvek z troch medzinárodných letísk. Letiská Pafos a Larnaka sa nachádzajú v južnej gréckej časti ostrova. Letisko Nikózia Ercan sa potom nachádza v severnej tureckej časti. Pred kúpou letenky si uvedomte, že pri lete do tureckej časti Cypru musíte mať pri sebe cestovný pas, zatiaľ čo do gréckej časti Cypru vám stačí občiansky preukaz. medzi južnou a severnou časťou Cypru sú dva hraničné priechody, cez ktoré môžete cestovať.

Medzinárodné letisko Pafos sa nachádza približne 7 km juhovýchodne od mesta Pafos. Je to druhé najväčšie letisko v krajine po Larnake a využívajú ho najmä tí, ktorí smerujú do západnej časti Cypru do Koralovej zátoky alebo Limassolu. Na letisku má sídlo spoločnosť Ryanair.

Z letiska sa najrýchlejšie dostanete autobusom, ktorý vás do centra mesta dopraví približne za 30 minút. Môžete tiež využiť autobus Limassol Airport Express, ktorý vás do centra letoviska dopraví za menej ako hodinu.

Medzinárodné letisko Larnaka je vzdialené približne 4 km od Larnaky. Na letisku sídlia letecké spoločnosti Aegean Airlines, Cyprus Airways a Tus Airways.

Na letisko sa najlepšie dostanete autobusom. Ak máte namierené do Larnaky, môžete využiť autobusy Zenon Larnaca Buses. Autobusy Limassol Airport Express vás odvezú na letisko Pafos alebo Limassol. Ak smerujete do iných destinácií na Cypre, môžete využiť aj autobusy Flibco. Letiskové autobusy odchádzajú zo zastávky v odletovej časti letiska.

Medzinárodné letisko Nikózia Ercan sa nachádza približne 13 kilometrov od severnej Nikózie. Je to letisko v časti Cypru, ktorá spadá pod Turecko. Keďže Turecko nie je súčasťou schengenského priestoru, je potrebné mať pri sebe preukaz, ktorý bude platný najmenej 6 mesiacov po návrate z Cypru. V súčasnosti neexistuje priame spojenie na toto letisko a na ceste budete musieť urobiť medzipristátie v Turecku. Kvôli tejto komplikácii bude let trvať približne 6 až 10 hodín v závislosti od dĺžky prestupu v Turecku. Ceny leteniek sú tiež podstatne vyššie ako pri lete do Pafosu alebo Larnaky. Z letiska sa najlepšie dostanete autobusmi spoločnosti Kibhas, ktoré premávajú do všetkých väčších miest na Severnom Cypre.

 

Počasie a podnebie v destinácii

Cyprus má typické stredomorské podnebie s horúcimi, suchými letami a miernymi, vlhkými zimami. Leto trvá od mája do októbra s priemernými teplotami okolo 30 °C. Zimy sú mierne s teplotami okolo 17 °C. Najlepší čas na návštevu je na jar a na jeseň, keď je počasie ideálne na spoznávanie ostrova a more je stále dostatočne teplé.