Lety do Grécka

Letenky do Grécka

Grécko, oficiálne Helénska republika, je krajina v juhovýchodnej Európe s približne 10,4 milióna obyvateľov. Leží na južnom konci Balkánskeho polostrova a má tisíce ostrovov v Egejskom, Iónskom a Stredozemnom mori. Hlavným mestom sú Atény. Úradným jazykom je gréčtina a menou euro. Grécko je kolískou demokracie, olympijských hier, základov vedeckých a matematických princípov a mnohých foriem literatúry vrátane tragédie a komédie.

Prečo ísť do Grécka

Chcete letenky do raja? Ležať pod slnečníkom na pláži, schladiť sa v azúrovom mori a kochať sa pohľadom na úžasnú prírodu? Leťte s nami do Grécka. Objavte krásy krajiny tisícich ostrovov, kolísky európskej civilizácie. Vydajte sa po stopách antických pamiatok v Aténach, vychutnajte si nádherné západy slnka nad vodou na Kréte, zažite romantiku Santorini a dlhé pláže Rhodosu. Nechajte sa zlákať smaragdovým ostrovom Korfu alebo nádhernými modrými lagúnami Zakynthosu. Nech si vyberiete ktorýkoľvek ostrov, máte zaručenú skvelú dovolenku.

Staroveká história

Grécko je domovom mnohých archeologických skvostov - od aténskej Akropoly až po paláce v Knosse.

Krásne ostrovy

Santorini, Mykonos alebo Kréta ponúkajú neuveriteľné scenérie, krásne pláže a autentickú atmosféru.

Gastronómia

Grécka kuchyňa je známa čerstvými surovinami, olivovým olejom, syrom feta a lahodným vínom.

Tipy na výlety v destinácii

Meteora

Skalné kláštory týčiace sa nad údolím ponúkajú fascinujúci pohľad a duchovný zážitok.

Delfy

Navštívte toto staroveké náboženské centrum, známe svojou veštiarňou a chrámom boha Apolóna.

Prielom Samárie

Pre milovníkov prírody je návšteva tejto rokliny na Kréte absolútnou povinnosťou.

Leteckí dopravcovia obsluhujúci cieľovú destináciu

Na letnú sezónu 2022 oznámili spustenie priamych letov z Prahy spoločnosti Smartwings (lety z Prahy do Chanie, na Krétu (Heraklion), Karpathos, Kefalóniu, Kerkyru, Prevezu, Solún, Samos, Rhodos, Zakynthos a Kos), Aegean Airlines (lety z Prahy do Atén) a Ryanair (lety z Prahy do Kerkyry a na Rhodos). Z Viedne môžete letieť so spoločnosťami Ryanair alebo Wizzair.

V prípade spoločnosti Ryanair majú všetci cestujúci možnosť vziať si so sebou na palubu batožinu s rozmermi 40x20x25 cm, ktorá je súčasťou ceny letenky. Ďalšiu batožinu je potrebné si zakúpiť. Väčšina služieb na palube lietadla spoločnosti Ryanair je spoplatnená a v prípade záujmu si za ne musíte priplatiť. Sedadlá v lietadlách RegioJet sú veľmi blízko pri sebe, a ak uprednostňujete väčšie pohodlie, odporúčame vám vybrať si inú leteckú spoločnosť. Ak je najdôležitejším kritériom vášho výberu cena, potom je pre vás nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair tá pravá.

Pri spoločnosti Smartwings záleží na balíku/lete, ktorý si zakúpite. Všetky letenky zahŕňajú minimálne jedno príručné batožinu s hmotnostným limitom do 8 kg. Informácie o batožine nájdete počas procesu rezervácie letenky, kde si môžete vybrať pre vás ideálny balík.

Grécka letecká spoločnosť Aegean Airlines ponúka lety do celkovo 33 destinácií v rámci Grécka a v roku 2019 bola už po desiatykrát vyhlásená za najlepšiu regionálnu leteckú spoločnosť v Európe podľa SKYTRAX. Vaša letenka zahŕňa príručné batožinu s rozmermi 56x45x25 s hmotnostným limitom do 8 kg. Menšia batožina, ako napríklad kabelka, notebook atď. je tiež zadarmo. Zapísaná batožina s hmotnostným limitom do 23 kg je zahrnutá v cene vyšších cestovných lístkov. Najnižšia tarifa Go Light ju nezahŕňa, ale je možné si dokúpiť ďalšiu zapísanú batožinu. Pri rezervácii letenky si môžete vybrať tarifu, ktorá vám vyhovuje.

Letisko odkiaľ

Česi milujú Grécko a letecké spoločnosti to vedia. V ponuke na toto leto sú priame lety z Brna (letenky na Krétu, Rhodos, Korfu, Zakynthos alebo Kos), z Ostravy (letenky na Korfu, Kos, Krétu, Rhodos, Zakynthos, Lefkadu alebo Solún) a z Prahy (letenky do Chanie, na Krétu, Karpathos, Kavalu, Kefalóniu, Korfu a Kos). Ďalšie letecké spojenia môžete nájsť z blízkych európskych letísk, ako sú Viedeň alebo Katovice. Počas letnej sezóny si určite budete mať z čoho vyberať.

Letiská, na ktoré môžete ísť

Takmer každý obývaný grécky ostrov má svoje vlastné letisko, takže celkovo ich nájdete 39. Najobľúbenejšie letiská, ktoré využívajú naši klienti, sú:

Letisko Heraklion na Kréte - let z Prahy a Viedne trvá približne 3 hodiny. Na letisko sa dostanete autobusom číslo 1, ktorý premáva pomerne často. Ak chcete ušetriť, kúpte si lístok v niektorom z automatov, cena od vodiča je oveľa vyššia. Autobus vás odvezie do centra Heraklionu, odkiaľ sa z autobusovej stanice môžete dostať do ďalších destinácií na Kréte.

Letisko Rhodos-Diagoras - je jedným z najrušnejších letísk v Grécku. Nachádza sa približne 14 kilometrov od mesta Rodos. Z letiska sa môžete odviezť autobusom Des Roda. Na letisku si môžete prenajať aj auto. Odporúčame vám rezervovať si auto vopred. Ďalšou možnosťou je využiť taxík, ktorý má zastávku priamo na letisku.

Letisko Ioannis Kapodistrias na Korfu - je špecifické svojou vzletovou a pristávacou dráhou, ktorá je postavená na umelom ostrove. Čas letu z Prahy alebo Viedne je približne 2 hodiny. Ak chcete cestovať po ostrove, odporúčame vopred si rezervovať prenájom auta. Z letiska sa môžete do centra Kerkyry dostať aj autobusom.

Letisko Dionysios Solomos Zakynthos - z Prahy a Viedne trvá let na Zakynthos približne 2,5 hodiny. Letisko sa nachádza približne 7 km od centra Zakynthosu. Do centra Zakynthosu je možné dostať sa autobusom a potom s prestupom do letovísk po celom ostrove. Ak ste ubytovaní mimo Zakynthosu a chcete si skrátiť cestu, môžete využiť aj taxík, ktorý má zastávku pred budovou letiska.

Letisko Hippokrates na ostrove Kos - sa nachádza vo vnútrozemí ostrova, asi 23 km od centra hlavného mesta Kos. Z letiska je možné využiť autobusovú linku KTEL KOS do miest Mastichari, v letnej sezóne aj do miest Kefalos alebo Kardamena.

Letisko Aktion Preveza na Lefkáde - nájdete ho približne 4 km od mestečka Preveza a približne 21 km od ostrova Lefkáda. Na cestu z letiska môžete využiť miestnu autobusovú dopravu, ktorá vás odvezie až na Lefkadu.

Letisko Thessaloniki Makedonia - nachádza sa približne 20 kilometrov od centra mesta Thessaloniki. V letnej sezóne sem smerujú najmä turisti, ktorí chcú stráviť dovolenku v oblasti Chalkidík. Na presun z letiska do centra mesta môžete využiť autobusovú dopravu. Cesta vám potrvá približne 45 minút. Ďalšou možnosťou je využiť služby niektorej z miestnych taxislužieb. Ak si chcete ostrov prezrieť na vlastnú päsť, odporúčame vám vopred si prenajať auto.

Letisko Ionnis Daskalogiannis Chania - nachádza sa na ostrove Kréta na polostrove Akrotiri, približne 14 km od mesta Chania. Let z Prahy trvá približne 3 hodiny. Z letiska sa môžete autobusom dostať do centra mesta, odkiaľ premávajú ďalšie autobusové linky do všetkých najznámejších letovísk ostrova. Z letiska premávajú niekoľkokrát denne aj autobusy priamo do miest Souda a Rethimon. Z letiska si môžete vziať aj taxík, ktorý je veľmi obľúbený najmä v lete.

Letisko ostrov Karpathos - nachádza sa na ostrove Karpathos približne 15 km od hlavného mesta Pigadia. Let z Prahy vám potrvá menej ako 3 hodiny. Z letiska sa do Pigadie dostanete autobusom približne za pol hodiny. Problémom je, že autobus premáva len zriedka, preto je lepšie využiť taxík alebo si vopred prenajať auto.

Letisko Kavala Alexandra Veľkého - nachádza sa v meste Nestos, približne 28 km od Kavaly a 13 km od Chrysoupoli. Letisko využívajú najmä cestujúci smerujúci na ostrov Thassos, ktorý je vzdialený približne 35 kilometrov a na ktorý sa dostanete trajektom z Kavaly. Z letiska môžete využiť verejnú dopravu, ktorá má zastávku pred letiskovým terminálom, alebo miestnu taxislužbu. Ak chcete objavovať krásy Grécka na vlastnú päsť, odporúčame vám prenajať si auto.

Letisko Kefalonia - nachádza sa na juhu ostrova Kefalonia, približne 10 km od Argostoli. Na cestu z letiska môžete využiť autobusy dopravnej spoločnosti Kefalonian buses, ktoré vás odvezú na všetky známe miesta v oblasti. Prípadne môžete využiť miestnu taxislužbu alebo si prenajať auto.

 

Počasie a podnebie v cieľovej destinácii

Grécko má stredomorské podnebie s horúcimi, suchými letami a miernymi, vlhkými zimami. Teploty sa v lete často pohybujú okolo 30 °C, zatiaľ čo zimné teploty sa v pobrežných oblastiach pohybujú okolo 10 - 15 °C. Ostrovy majú miernejšie podnebie s vetrom, najmä v lete. Pre turistov, ktorí nevyhľadávajú more, je najlepšie navštíviť Grécko na jar alebo na jeseň, keď je príjemné počasie.