Lety do Gruzínska

Letenky do Gruzínska

Gruzínsko, krajina na pomedzí Ázie a Európy. So svojím hlavným mestom Tbilisi, kde sa historická krása snúbi s moderným životom, ponúka cestovateľom nielen kultúru, ale aj priateľskú atmosféru. Gruzínsko je známe svojím pohostinným obyvateľstvom, ktoré sa s turistami rado delí o svoje tradície a jedlá. Krajina sa pýši svojím vinárskym priemyslom, ktorý je jedným z najstarších na svete, a v neposlednom rade pôsobivým pohorím Veľký Kaukaz, ktoré láka milovníkov prírody a dobrodružstva. Či už ste fanúšikom aktívnej dovolenky, kultúry alebo gastronómie, Gruzínsko vám vždy ponúkne niečo navyše.

Prečo ísť do Gruzínska

Pod majestátnym masívom pohoria Kaukaz, na hranici Európy a Ázie, na východnom pobreží Čierneho mora, leží Gruzínsko. Osobitá krajina s bohatou históriou, ktorá siaha až ku gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s lahodným vínom, s bielymi vrcholmi kaukazských päťtisícoviek kontrastujúcimi s modrou oblohou a zelenými pastvinami. Leťte s nami a spoznajte gruzínsku kuchyňu, pohostinnosť a otvorenosť miestnych obyvateľov.

Skvelí ľudia

Gruzínsko je známe svojou pohostinnosťou a srdečnými ľuďmi, ktorí často pozývajú návštevníkov na pohár vína alebo panáka vodky.

Vinárstvo

Starobylá vinárska tradícia a jedinečný spôsob výroby vína v kvevri (hlinených nádobách) sú neodmysliteľne spojené s gruzínskou identitou.

Úchvatná príroda

Malebná príroda, v ktorej sa spájajú úchvatné hory Kaukazu, nádherné pláže Čierneho mora a svieže zelené údolia, láka turistov zo všetkých kútov sveta.

Tipy na výlety v destinácii

 

Tbilisi

Hlavné mesto Gruzínska nájdete na východe krajiny na rieke Mtkvari. V metropole sa prelínajú európske a ázijské vplyvy. Prejdite sa po hradbách pevnosti Narikala vedúcich do kopcov nad Tbilisi, pozrite si katedrálu Sameba a navštívte spletitý labyrint uličiek vo štvrti Marjanišvili.

Kazbegi

Nad horským mestom Kazbegi, na úpätí južnej časti Veľkého Kaukazu, sa týči monumentálna hora Kazbek (5 033 m), ku ktorej bol podľa gréckej báje pripútaný Prométheus. Nenechajte si ujsť kostol Najsvätejšej Trojice Gergeti.

Svanetie

Údajne najkrajšia oblasť Kaukazu, ktorá sa nachádza na severozápade krajiny, je najvyššie položenou trvalo obývanou oblasťou Kaukazu, kde nájdete štyri z desiatich najvyšších hôr Kaukazu.

Vardzia

Jaskynné kláštorné mesto leží na juhu Gruzínska s pôsobivým výhľadom na rieku Mtkvari.

Sapara

Základné kamene kláštora Sapara boli položené v 10. storočí, ale ústredná budova komplexu, kostol svätého Saba, pochádza z 13. - 14. storočia.

Batumi

Prístavné mesto leží na pobreží Čierneho mora. Prejdite sa po batumskom bulvári, vychutnajte si uvoľnenú atmosféru, dobré reštaurácie alebo nočný život metropoly.

Leteckí dopravcovia obsluhujúci destináciu

Mnohí európski leteckí dopravcovia ponúkajú priame lety do Gruzínska, čo umožňuje jednoduchý prístup do tejto úžasnej destinácie. Medzi tých, ktorí poskytujú pravidelné lety, patria Lufthansa, Turkish Airlines, Qatar Airways a Wizz Air.

Letiská odkiaľ

Hlavné letiská ako Frankfurt, Istanbul a Viedeň pravidelne vybavujú lety do hlavného mesta Tbilisi. Priame lety zo Slovenska v súčasnosti bohužiaľ nie sú k dispozícii, ale s prestupmi je dostupnosť dobrá. Priame lety z Frankfurtu sú medzi Čechmi obľúbené.

Letisko do

Najrušnejším letiskom v Gruzínsku je medzinárodné letisko Tbilisi, na ktoré smeruje prevažná väčšina medzinárodných letov. Ďalšími dôležitými letiskami sú Kutaisi a Batumi, ktoré obsluhujú vnútroštátne aj medzinárodné lety a ponúkajú širokú škálu možností cestovania, najmä v letnej sezóne.

 

Počasie a podnebie v destinácii

Gruzínsko sa môže pochváliť veľmi rozmanitým podnebím, ktoré je výsledkom kombinácie horských a pobrežných oblastí. V lete teploty v hlavnom meste Tbilisi často presahujú 30 °C, zatiaľ čo na pobreží a v horách je podnebie miernejšie. Naopak, zimy môžu byť veľmi chladné, najmä vo vysokohorských oblastiach, kde sa bežne lyžuje.