Letenky do Škótska

Škótsko je jedným zo štyroch štátov, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo. Nachádza sa v severnej časti ostrova a hraničí s Anglickom. Má rozlohu 78 772 km² a viac ako 5 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom je Edinburgh. Škótsko je známe svojimi horami, vysočinami a početnými jazerami, z ktorých najväčšie je Loch Lomond. Úradným jazykom je angličtina, ale niektorí obyvatelia hovoria škótskou gaelčinou alebo škótčinou. Menou je britská libra.

skotsko

Lacné letenky do Škótska

Prečo ísť do Škótska

 

Škótsko so svojou nedotknutou prírodou, hlbokými jazerami, mohutnými skalnými útesmi a majestátnymi hradmi je skutočnou ozdobou Spojeného kráľovstva. Ak túžite po nezabudnuteľných zážitkoch a v Škótsku ste ešte neboli, teraz je ten správny čas to napraviť. Pre milovníkov prírody je tu nespočetné množstvo trekov po náhorných plošinách. Historici ocenia kultúrne bohatstvo vrátane bohatej histórie spojenej s kmeňmi a klanmi. Mestá ako Edinburgh a Glasgow ponúkajú popri historických pamiatkach aj modernú kultúru.

 • Whisky
  Škótska whisky je svetoznáma svojou chuťou a kvalitou. Na Škótskej vysočine sa nachádzajú desiatky liehovarov s dlhou tradíciou.
 • Highland Games
  Mohutná oslava škótskej identity, ktorej dominujú športy ako hádzanie balvanov, hádzanie klád a preťahovanie lanom.
 • Lochnesská príšera
  Záhada hlbokého jazera, v ktorom údajne žije legendárna príšera Nessie, priťahuje záhadológov z celého sveta.

Tipy na výlety v Škótsku

 • Ostrov Skye
  Skalnatý ostrov s jaskyňami a nádychom tajomna. Tunajšia príroda vás úplne očarí.
 • Edinburský hrad
  Symbol škótskej histórie a sebestačnosti s výhľadom na hlavné mesto a pobrežie.
 • Whisky Trail
  Prehliadka tradičných liehovarov whisky v Highlande a dozviete sa všetko o výrobe tohto nápoja.

 

Leteckí dopravcovia obsluhujúci Škótsko

Pravidelné lety do Škótska ponúkajú spoločnosti British Airways, Lufthansa alebo Air France. Ryanair a EasyJet ponúkajú lacné lety do Škótska z rôznych európskych destinácií. Zo Slovenska môžete využiť priame lety do Edinburghu a Glasgowa, ktoré ponúka spoločnosť Ryanair.

 

Škótsko je ľahko dostupné letecky z mnohých európskych miest. Z Prahy sú k dispozícii priame lety do Edinburghu a Glasgowa. Ďalšie spojenia zahŕňajú Frankfurt, Viedeň, Paríž a Berlín.

Škótsko má niekoľko medzinárodných a regionálnych letísk. Hlavnými vstupnými bránami sú letiská v Edinburghu a Glasgowe. Existujú aj letiská Aberdeen, Inverness a Dundee, ktoré slúžia na regionálne a niektoré medzinárodné spojenia.

 

Počasie a podnebie v Škótsku

Škótsko je známe častými zrážkami a miernymi teplotami počas celého roka. Letá sú chladnejšie s priemernými teplotami okolo 15 °C, zatiaľ čo zimy sa pohybujú v priemere okolo 5 °C. Vzhľadom na svoju polohu na severe má Škótsko dlhé letné dni a krátke zimné dni. V horských oblastiach môže byť počasie veľmi premenlivé, preto je dobré vziať si teplé oblečenie a nepremokavú bundu.