Letenky do Švajčiarska

Švajčiarsko, spolková republika v srdci Európy, má viac ako 8 miliónov obyvateľov. Úradnými jazykmi sú nemčina, francúzština, taliančina a rétorománčina. Mena je švajčiarsky frank. Krajina je známa svojou medzinárodnou neutralitou, vyspelým medzinárodným bankovým systémom a vysokou životnou úrovňou svojich obyvateľov. Švajčiarsko je tiež sídlom mnohých medzinárodných organizácií vrátane CERN-u a Červeného kríža.

svajciarsko

Lacné letenky do Švajčiarska

Prečo ísť do Švajčiarska

 

Keď sa povie Švajčiarsko, vybavia sa vám pojmy ako kvalita a spoľahlivosť. Nezabudnuteľné sú aj švajčiarske banky, hodinky, nože, čokoláda a syr. Švajčiarsko, krajina helvétskeho kríža, je v mnohých ohľadoch jedinečná. Nielenže je jednou z najbohatších krajín sveta, ale vďaka svojmu neutrálnemu postaveniu je sídlom mnohých medzinárodných inštitúcií. Hory, skaly, ľad, jazerá a vysokohorské pastviny tvoria 60 % územia Švajčiarska, t. j. približne 1500 čistých jazier, okolo 1800 ľadovcov a približne 100 hôr s nadmorskou výškou nad 4000 m. Leťte s nami a objavte Švajčiarsko!

 • Alpy
  Jedny z najvyšších hôr v Európe, ideálne na lyžovanie, treking a nádherné výhľady.
 • Pozrite si
  Švajčiarske hodinky s presným strojčekom sú symbolom kvality na celom svete.
 • Čokoláda
  Neodolateľná chuť pravej švajčiarskej čokolády odráža neuveriteľnú zručnosť majstrov cukrárov.

Tipy na výlety vo Švajčiarsku

 • Ženeva
  Návšteva Ženevského jazera a sídla OSN je povinnou súčasťou každej návštevy Švajčiarska.
 • Luzern
  Malebné historické mesto s nádherným mostom Kapellbrücke a vrchom Pilatus.
 • Jungfraujoch
  Takzvaná "strecha Európy" ponúka úchvatný výhľad na horské masívy a ľadovec.

 

Leteckí dopravcovia obsluhujúci Švajčiarsko

Swiss International Air Lines je hlavný švajčiarsky dopravca, ktorý spája Švajčiarsko s mnohými európskymi destináciami. Do Švajčiarska počas roka lietajú aj spoločnosti Lufthansa, Air France, British Airways a KLM.

Zo Slovenska lieta Swiss International Air Lines priamo z Prahy do Zürichu a Ženevy. Medzi ďalšie obľúbené letiská s letmi do Švajčiarska patria Paríž, Amsterdam, Berlín a samozrejme obľúbený Frankfurt.

Vo Švajčiarsku môžete pristáť na medzinárodných letiskách v Zürichu, Ženeve, Bazileji alebo Berne. Letisko v Zürichu je najrušnejšie a ponúka širokú škálu medzinárodných spojení.

 

Počasie a podnebie vo Švajčiarsku

Švajčiarsko má premenlivé podnebie vzhľadom na to, že veľkú časť jeho územia tvoria hory. Zatiaľ čo v lete môže teplota dosahovať až 30 °C, v zime často klesá pod bod mrazu, čo je ideálne na zimné športy, ktoré sú vo Švajčiarsku naozaj obľúbené. Dážď je bežný, najmä v jarných a jesenných mesiacoch.

Zaujímavosti:

 • Zber húb vo Švajčiarsku má svoje vlastné pravidlá - huby by sa nemali zbierať prvých desať dní v mesiaci kvôli regenerácii mycélia.
 • v srdci masívu Gotthard sa buduje najdlhší tunel na svete, dlhý 57 km
 • najstrmší vysokohorský vlak na svete jazdí na horu Pilatus; v prevádzke je od roku 1889 a na niektorých miestach má sklon až 48 %
 • stopovanie je povolené všade okrem diaľnic a vodiči sú veľmi ústretoví
 • müsli vynašiel švajčiarsky lekár Bircher Benner v snahe propagovať zdravé stravovanie, pôvodný recept obsahuje ovsené vločky, jogurt, mlieko, lieskové a vlašské orechy, strúhané jablká a sezónne ovocie
 • medzi švajčiarske vynálezy patrí instantná káva, syr v škatuli, stolička na dojenie, suchý zips, maggi a obrazovka z tekutých kryštálov
 • Švajčiarska garda, 100-členná stráž zložená výlučne z rodených Švajčiarov, stráži pápeža v Ríme od roku 1505

CURYCH

Najväčším mestom Švajčiarska je Zürich, ktorý leží na brehu rovnomenného jazera. Symbolom Zürichu je katedrála Grossmünster zo 14. storočia, ktorej veže sú aj v mestskom erbe. Z veže Karlsturm je krásny výhľad na mesto. Na veži kostola svätého Petra sa nachádza najväčší hodinový ciferník na svete. Münsterhof sa považuje za najkrajšie námestie v Zürichu. Najznámejšiu švajčiarsku ulicu Bahnhofstrasse netreba predstavovať. Bahnhofstrasse je jednou z najelegantnejších ulíc s množstvom butikov a švajčiarskych bánk.

BASILEJ

Bazilej je centrom obchodu a priemyslu, ako aj mestom umenia a vedy. V Bazileji stojí najstaršia švajčiarska univerzita založená v roku 1460. Erazmus Rotterdamský, ktorého mramorová hrobka sa nachádza v bazilejskej katedrále, bol jednoznačne najvýznamnejším učiteľom tejto univerzity. Mohutná brána Spalentor je pozostatkom mestského opevnenia a zároveň bránou do Starého mesta, kde nájdete napríklad gotický kostol Albano, námestie Markplatz a radnicu zo začiatku 16. storočia. K basilejským zaujímavostiam určite patrí fontána Fasnachtsbrunnen s množstvom pohyblivých sôch.

ŽENEVA

Elegantné kozmopolitné mesto ležiace na juhozápadnom cípe Ženevského jazera neďaleko francúzskych hraníc je Ženeva. Mesto je sídlom mnohých svetových organizácií, ako sú Červený kríž, OSN a WTO. Symbolom mesta je Jet d'Eau, vodná fontána, ktorá strieka vodu 140 metrov nad hladinou Ženevského jazera. Najznámejšou pamiatkou je katedrála svätého Petra s výhľadom na mesto a najvyššiu horu Európy Mont Blanc. V Ženeve sa nachádza aj rodný dom Jeana-Jacquesa Rousseaua.