Lety do Paríža

Letenky do Paríža

Paríž je hlavné a najväčšie mesto Francúzska s viac ako 2 miliónmi obyvateľov. Nachádza sa v severnej časti krajiny na rieke Seine. Má rozlohu 105 km2 a pozostáva z 20 okresov, nazývaných arrondissements. Paríž je zároveň politickým, hospodárskym a kultúrnym centrom Francúzska. História mesta siaha až do staroveku, keď bolo známe ako Lutetia a bolo domovom keltského kmeňa Parisii. Dnes je Paríž známy svojimi historickými pamiatkami, múzeami, divadlami a kaviarňami. Mesto je tiež sídlom mnohých medzinárodných organizácií.

Prečo ísť do Paríža

Každý miluje Paríž. Romantická plavba po Seine, úchvatný výhľad na mesto z Eiffelovej veže, gotická katedrála Notre Dame, bazilika Sacré Coeur, legendárny kabaret Moulin Rouge, slávne Elyzejské polia, zámok Versailles a takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Zastavte sa však na chvíľu medzi pamiatkami a vychutnajte si romantickú atmosféru Paríža. Posaďte sa do kaviarne, bistra alebo reštaurácie, dajte si šálku lahodnej kávy, pohár francúzskeho vína a vychutnajte si typické francúzske špeciality. Syry, čerstvé bylinky, palacinky, hovädzie burgundské, crème brûlée, bagety, croissanty. Nie nadarmo bola francúzska kuchyňa zaradená do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Eiffelova veža

Tento 324 metrov vysoký železný obor je symbolom Paríža a jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií vôbec.

Louvre

Domov Mony Lisy a ďalších slávnych diel. Toto múzeum patrí k najväčším a najznámejším na svete.

Móda a nakupovanie

Paríž sa považuje za hlavné mesto módy na svete. Luxusné butiky na Champs-Élysées sú lákavým miestom na míňanie.

Tipy na výlety v destinácii

Montmartre

Historická štvrť s umeleckým duchom a bazilikou Sacré-Cœur s úchvatným výhľadom na mesto.

Plavba po Seine

Plavba loďou po Seine vám ukáže najkrajšie časti Paríža z inej perspektívy. Tip na romantiku

Sainte-Chapelle

Gotický kostol s nádhernými vitrážami, ktoré vás ohromia svojou krásou a detailnou výzdobou.

Leteckí dopravcovia obsluhujúci destináciu

Paríž je dôležitým leteckým uzlom v Európe a lieta doň niekoľko európskych leteckých spoločností vrátane Air France, British Airways, Lufthansa, KLM a mnohých ďalších. Air France ako národný dopravca má svoju hlavnú základňu na letisku Charlesa de Gaulla. Mnohé letecké spoločnosti ponúkajú priame lety do Paríža z rôznych európskych miest. Pre českých turistov je dobrou správou, že České aerolínie ponúkajú priame lety do Paríža aj z Prahy.

Letisko odkiaľ

Voľbou číslo jeden medzi našimi klientmi sú lety z Prahy do Paríža. Obľúbené sú aj lety z Viedne do Paríža. Ak si chcete urobiť výlet pred cestou, potom môžete letieť aj z metropol okolitých štátov. Rezervujte si lety z Krakova do Paríža, z Berlína do Paríža alebo z Mníchova do Paríža. V rámci jedného výletu môžete skombinovať prehliadku dvoch európskych miest.

Letiska kam

Letisko Charlesa de Gaulla je najväčším letiskom v Paríži a s najväčšou pravdepodobnosťou tu pristanete. Smeruje sem väčšina priamych letov z Prahy a Viedne. Letisko je od Paríža vzdialené približne 20 kilometrov. Letisko Charlesa de Gaulla je nielen vstupnou bránou do Paríža, ale aj dôležitým tranzitným letiskom pre diaľkové lety do Ázie, Ameriky, Karibiku a Afriky. Na letisku sídlia spoločnosti Air France a EasyJet.

Z letiska sa do centra Paríža najrýchlejšie dostanete vlakom. Priamo na prahu letiska sa nachádza železničná stanica, odkiaľ sa do centra dostanete prímestským vlakom RER za približne 35 minút. Ak hľadáte najlacnejšiu dopravu do centra, použite autobusy verejnej dopravy. Cesta vám bude trvať približne 80 minút. Môžete si tiež vziať taxík alebo si prenajať auto z letiska.

Letisko Orly je druhé najrušnejšie letisko v Paríži. Nachádza sa približne 18 kilometrov južne od Paríža a slúži najmä nízkonákladovým leteckým spoločnostiam, vnútroštátnym letom a niektorým letom do Karibiku. Zo Slovenska sa v súčasnosti nelieta priamo. Pred začiatkom pandémie ste mohli na Orly letieť zo Slovenska so spoločnosťou Transavia. Na letisku sídlia spoločnosti EasyJet, Air France a Transavia.

Najrýchlejšia cesta z letiska do centra Paríža vedie vlakovou linkou RER B, ktorá premáva do centra zo stanice Antony. Na stanicu vás odvezie letiskový vlak a cesta do centra trvá približne 45 minút. Ak hľadáte najlacnejšiu možnosť, použite električku. Linkou 7 sa dostanete na zastávku Villejuif-Louis Aragon, kde môžete prestúpiť na metro do centra Paríža. Cesta bude trvať približne jednu hodinu. Ďalšou možnosťou je vziať si taxík alebo si prenajať auto.

Letisko Beauvais je obľúbeným letiskom nízkonákladových leteckých spoločností. Letisko Beauvais sa nachádza 80 km severne od Paríža.

Letisko je trochu vzdialené od centra Paríža a treba počítať s tým, že na ceste strávite pomerne veľa času a peňazí. Najbežnejším dopravným prostriedkom je autobus. Cesta do centra trvá približne 80 minút. Ďalšou možnosťou je využiť taxík alebo si prenajať auto.

Letisko Vatry Chalons je malé letisko, ktoré sa nachádza 134 kilometrov východne od Paríža. Neprilieta sem veľa civilných dopravných letov. Z letiska Vatry Chalons odlietajú niektoré lety do Maroka a Portugalska. Do Paríža a ďalších častí Francúzska sa z letiska najlepšie dostanete vlakmi TGV alebo autobusovou dopravou Navette de Vatry.

Počasie a podnebie v cieľovej destinácii

Paríž má mierne oceánske podnebie. Letá sú mierne teplé s priemernými teplotami okolo 25 °C, zatiaľ čo zimy sú chladné s teplotami okolo 3 °C. Najviac zrážok spadne na jar a na jeseň. Hoci leto môže byť niekedy horúce, počasie je väčšinou príjemné, čo z Paríža robí ideálnu destináciu na návštevu v ktoromkoľvek ročnom období.